Як вибрати перфоратор

В ремонті та будівництві, Вам завжди знадобиться один з найпотрібніших будівельних інструментів - перфоратор! З появою перфоратору працювати стане легше та комфортніше!
Одразу постає питання: як вибрати перфоратор, який буде стабільно функціонувати протягом тривалого періоду часу?
Перфоратор –це електроінструмент, який призначений для пробивання отворів у твердих матеріалах за рахунок використання ударного механізму.
Перфоратор застосовується для виготовлення отворів в бетонних, цегляних, кам'яних будівельних конструкціях підвищеної міцності методом нанесення механічних ударів по насадці, що здійснює комбіноване поступально-обертальний рух.
Додатковими завданнями перфоратора є:
1. висвердлювання отворів в різних матеріалах за рахунок функції дрилі;
2. нанесення тривалої серії осьових ударів в режимі відбійного молотка.
Потужність перфоратора
Оскільки ручний перфоратор використовується в основному для пробивання отворів або руйнування твердих поверхонь, то електрична потужність відіграє основну роль у визначенні можливостей цього інструменту.
Потужність сучасних перфораторів найчастіше знаходитися в межах від 450 до 2000 Ват. Чіткого поділу на категорії немає, але умовно можна сказати, що інструменти з потужність до 900 Ват – це побутові перфоратори, а з потужністю більше 900 Ват – це професійні перфоратори.
Якщо Вам потрібно пробивати товсті стіни – купіть потужний перфоратор з потужністю від 1500 Ват.
Відповідно, якщо Ви не плануєте професійно займатися ремонтами, можете вибирати хороший перфоратор потужністю 750-900 Ват. А якщо Вам потрібно раз на півроку зробити дірку в чомусь, то підійде і електричний перфоратор потужністю 550 – 600 Ват.
Тип перфоратора
Залежно від особливостей розміщення двигуна в корпусі існують два основні типи перфораторів – горизонтальні і вертикальні.
У горизонтальному перфораторі електродвигун розташований паралельно ударної осі (горизонтально).
У вертикальному перфораторі двигун розміщується перпендикулярно до ударної осі, через це інструмент схожий на перевернуту англійську букву L, завдяки чому вертикальні перфоратори ще називають L – подібними.
Сила удару
Сила удару перфоратора показує, з якою енергією проводитися взаємодія перфоратора з оброблюваною поверхнею. Від цього показника залежить ефективність та швидкість роботи інструменту. Вимірюється він у Джоулях і прямо пропорційно залежить від потужності.
Наприклад, перфоратор Bosch PBH 3000-2 FRE при потужності 750 Вт має силу удару 2,8 Дж і може робити отвори в бетоні діаметром до 26 мм, а великий перфоратор Makita HR 5211 C при потужності 1500 Вт має силу удару 20 Дж і може робити отвори в бетоні діаметром до 52 мм.
В середньому для побутового використання можна вибирати моделі перфораторів з силою удару 2,6-4,5 Дж.
Кількість режимів
Крім основної функції пробивання отворів, перфоратор може мати й інші, в залежності від того, скільки режимів роботи в ньому передбачено.
Найчастіше можна зустріти такі режими роботи перфоратора:
– Свердління. У цьому режимі робота перфоратора не відрізняється від роботи звичайної електричної дрелі. У режимі свердління перфоратор можна використовувати для отримання отворів в порівняно м’яких матеріалах, наприклад в дереві.
– Свердління з ударом. У цьому режимі перфоратор здійснює кругові і одночасно поступальні рухи свердла. Це основний режим роботи більшості перфораторів. Він використовується для отримання отворів у твердих матеріалах.
Багато електричних дрелей теж мають функцію свердління з ударом. А на питання: що краще ударна дрель або перфоратор? – однозначно відповісти не можна, оскільки у цих інструментів різні принципи роботи. Дрель краща для свердління в порівняно м’яких матеріалах, тоді як для пробивання отворів в твердих поверхнях все таки краще перфоратор.
– Удар. У режимі «удар» обертальні рухи робочого елемента відсутні, а присутні тільки ударні і такий ударний перфоратор може використовуватися в якості відбійного молотка.
При покупці потрібно звернути увагу на те, скільки режимів підтримує конкретний інструмент. Бувають одно-, двох-і трьохрежимні моделі, які відповідно підтримують один, два або всі три режими роботи.
Краще всього купити трьохрежимний перфоратор, який можна буде використовувати для різних цілей.
Тип патрона
Патрон для перфоратора – це пристосування для кріплення робочої насадки (свердла, бура, коронки, зубила або іншої). Зараз найбільш поширеними є два типи перфораторних патронів SDS + і SDS max.
Патрони SDS + встановлені на більшості побутових перфораторів, вони можуть використовуватися з бурами діаметром до 15 мм.
Патрони SDS max призначені для використання в професійних моделях, на них можуть кріпиться бури великих діаметрів (дуже часто від 26 мм).
Швидкість обертання і ударів
Швидкість обертання і швидкість ударів вказують на те, скільки обертальних і поступальних рухів відповідно робить робочий елемент перфоратора за одиницю часу.
Швидкість обертання у перфоратора може бути від 230 до 2300 об/хв. Причому у невеликих побутових перфораторів швидкість обертання вища (близько 1500-2000 об/хв), а у професійних – вона нижча (близько 230-450 об/хв).
Швидкість ударів може бути від 2150 до 5800 уд/хв.
Для нормального побутового використання можна порекомендувати модель зі швидкістю обертання 1000-1500 об/хв і частотою ударів 4000-4500 уд/хв.
Вага перфоратора
Вага ручних інструментів, відіграє значну роль при їх виборі. Вибір перфоратора не є винятком, адже від цього показника залежить те, як довго Ви зможете з ним працювати.
Вага перфоратора може бути від 2,2 до 12 кг і залежить в основному від його потужності.
Легкими вважаються перфоратори вагою до 3 кг, середніми – від 3 до 5 кг і важкими – понад 5 кг.
Хороший побутовий перфоратор важить орієнтовно 2,6-3,3 кг.
Додаткові характеристики
Крім перерахованих основних, потрібно також звернути увагу на , такі як:
· – Регулятор перемикання швидкостей. Він допомагає визначати швидкість роботи перфоратора, в залежності від специфіки роботи;
· – Реверс. Дозволяє здійснювати рухи обертового елемента в протилежному напрямку, що допомагає легко витягати свердло.
· – М’який спуск. Як і в болгарці, система м’якого спуску допомагає уникнути різких ривків при включенні інструменту.
· – Антивібраційна система. Допомагає зменшити негативний вплив вібрації на оператора.
· – Стопор вимикача. Це спеціальний фіксатор, який допомагає уникнути постійного тримання вимикача пальцем.
· – Муфта для захисту від заклинювання бура. Вона захищає двигун, а також оператора в тому випадку, якщо працюючий бур заклинює. Виробники перфораторів намагаються встановлювати дану муфту майже на всіх виробах, але перевірити її наявність не завадить.
· – Система Vario-lock. Ця система допомагає міняти кут робочої площини інструмента.